آشنایی با کیانپارس اهواز

تعداد بازدید : 142

آشنایی با کیانپارس اهواز : کیانپارس از شرق به رودخانه ی کارون و بلوار ساحلی ، از غرب به کیان آباد و خط آهن ، از شمال به کمربندی سابق اهواز و نمایشگاه بین المللی و از جنوب به امانیه منتهی می شود.زمین های این محله متعلق به فردی زرتشتی به نام فریدون کیانی بود به همین روی کیانپارس نام گرفت.

کیانپارس محله ای بسیار زنده و پویاست.وجود مراکز متعدد خرید ، رستوران ها و فست فودهای متعدد ، پزشکان متخصص و فوق متخصص ، کیانپارس را مکانی مناسب برای زندگی قرارداده است.در ۲ سال اخیر با توجه به انسداد خیابان نادری ، توجه اهوازی ها به کیانپارس جلب شده و یکی ار عوارض آن افزایش ترافیک این منطقه است.

 

محلهٔ کیانپارس، دارای سه بخش بوده، که این بخش‌ها، توسط ۳ میدان، تفکیک می‌شوند. منطقه ی بعد از میدان گردشگر (فلکه سوم )دارای ۴۰ خیابان اصلی، در قالب ۲۰ خیابان شرقی و ۲۰ خیابان غربی می‌باشد. خیابان‌های شرقی؛ سمت رودخانه کارون بوده و خیابان‌های غربی؛ هم‌جوار منطقه کیان‌آباد می‌باشند.در مجموع از نظر ساکنان این منطقه خیابان های غربی بهتر از خیابان های شرقی ارزیابی می شوند.

 

بلوار اصلی کیانپارس؛ چمران نام دارد، که به بلوار مدرس، منتهی می‌شود. خیابان‌های شرقی و غربی کیانپارس، در دو طرف بلوار چمران واقع شده‌اند.

 
مدارس :

در اهواز مدارس زیاد و متنوعی از قدیم وجود داشته که هنوز هم فعالیت میکنند اما قدیمی ترین مهد کودک و مدارس یا دبیرستان ها به شرح زیر است که همه دوستان خوزستانی از آنها خاطره نیک به یاد دارند. مهد کودک کوشک مخصوص اهواز که متاسفانه اطلاعات کمی از آن وجود دارد که محل آن واقع در کیانپارس نبش خیابان سروش بود. دبستان مخصوص که بعد ها به نام دبستان نجات الهی تغیر نام داد و محل آن واقع در کیانپارس نبش خیابان سروش روبروی مهد کودک ذکر شده قرار داشت.

 

مدرسه راهنمایی آزادی پسرانه خیابان ۸ و ۹ غربی کیانپارس مدرسه ابتدایی معرفت دخترانه واقع در کیانپارس خیابان میهن غربی مدرسه راهنمایی دخترانه گلچهره واقع در در کیانپارس خبایان میهن غربی دبیرستان دخترانه نظام وفا واقع در محله باغ معین خیابان ۲۴ متری. دبیرستان پسرانه شهدا واقع در امانیه. دبیرستان شاهپور قدیمی ترین دبیرستان اهواز در محله شاهپور اهواز دبیرستان دکتر شریعتی ۲۴ متری هنرستان فنی شورآب واقع در امانیه روبروی ورزشگاه تختی و اولین دبیرستان غیرانتفاعی پسرانه اهواز به نام ابو علی سینا واقع در باغ معین اهواز که در سال ۱۳۷۱ تاسیس گردید.

 

پارک‌ ها :

منطقه کیانپارس اهواز، پارکی به نام گلچهره دارد، که در سال ۱۳۷۴ تأسیس شد. مساحت پارک ۴٬۰۰۰ مترمربع است و محل آن، خیابان ۱۸ غربی است و پارکی دیگر نیز، به نام کوثر دارد، که در سال ۱۳۷۲ احداث شد و مساحت کل آن ۱۲٬۴۰۰ مترمربع بوده، که در مجاورت فلکه اول کیانپارس واقع شده است.

 

بازار مرو :

یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید، یا پاساژهای کیانپارس، که در انتهای آن قرار دارد، بازار مرو می‌باشد. بازار مرو، روبروی خیابان ۲۰ غربی و در بخش شرقی کیانپارس واقع شده است. قسمت شرقی کیانپارس، از نظر تجاری و قسمت غربی آن، بیش‌تر از جنبهٔ مسکونی مورد توجه‌است.

منبع : اهواز اینفو

آشنایی با کیانپارس اهواز

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
  • فرم تماس با آگهی دهنده

    نظرات

    پاسخی بگذارید

    آگهی های ویژه