معرفی رودخانه کارون

تعداد بازدید : 89

معرفی رودخانه کارون : بزرگ ترین و طولانی ترین رودخانه ایران، که از تنگه های عمیق زاگرس شروع می شه و به سمت جلگه خوزستان حرکت می کنه و یکی از منابع عظیم آبی این منطقه و هدف گردشگری مسافران و اهالی این منطقه است .

 

در گذشته این رودخانه، مسیر کشتیرانی هم بوده، ولی الان به دلیل ساخت پل های متعدد این امکان وجود ندارد. در حال حاضر ۸ پل روی این رودخانه نصب شده و همچنین دو پل دیگر به نام های پل طبیعت و پل جزیره بر روی این رودخانه احداث شده است .

رود کارون پرآب ترین و طویل ترین رودخانه ایران است این رود از چشمه سارهای دامنه کوه های ونک و زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و به نام آب کوهرنگ از دره غربی زردکوه به سوی جنوب غربی روان می شود پس از ورود به دریاچه سد کوهرنگ قسمتی از آب آن توسط تونلی که در شکم کوه کارکنان حفر شده به سرچشمه زاینده رود می ریزد .

و قسمت دیگر آن از سد عبور کرده و پس از طی مسیر طولانی و پرپیچ و خم با رودخانه خراسان مخلوط شده و به استان خوزستان وارد می شود در خوزستان با آب دره بردنخش و آب سوسن در هم می آمیزد و سپس با آب سرحوض و با رودخانه مرغاب مخلوط می شود و پس از عبور از دهستان اندیکا به دهستان دشت لالی وارد می شود .

در دهستان مزبور با رودخانه شورآب کیارس مخلوط شده و پس از عبور از هستان عقیلی شوشتر به دهستان گتوند داخل می شود در ۸ کیلومتری شمال غربی شوشتر با رودخانه شور مخلوط می گردد و سپس به رودخانه هورام در بند قیر متصل شده و در همانجا با رودخانه دز که بزرگترین و مهمترین ریزآب کارون به شمار می آید در هم می آمیزد از آنجا به دهستان عناقچه و سپس با پیمودن پیچ و خم های فراوان به سوی شهر اهوز و سپس به شهرستان خرمشهر داخل می شود.

در شرق شهر خرمشهر به دو شاخه تقسیم می گردد شاخه غربی به نام بهمنشیر رو به جنوب غربی جریان یافته و از طریق خورموسی به خلیج فارس راه می یابد و شاخه شرقی از جنوب خرمشهر می گذرد و به رودخانه اروند رود می ریزد.

معرفی رودخانه کارون
  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۲
  • فرم تماس با آگهی دهنده

    نظرات

    پاسخی بگذارید

    آگهی های ویژه